Lilly bebi sampon bez sulfata |
Jedan post bih posvetila neozaobilaznoj stavki kada je nega u pitanju, kosi svakako.
Bez obzira na to da li preferirate kratku, srednje dužine ili pak izuzetno dugu kosu, u svakom od ovih slucajeva pravilna nega je jednako važna.
A kada kažem pravilna nega to podrazumeva i način na koji perete svoju kosu.
Ma koliko zvučalo besmisleno podrazumevajući da je to rutinska radnja i da svi "znamo da operemo kosu".
Svakako da je tako, ali postoji znatna razlika izmedju "pranja kose" i "pravilnog pranja kose".
Pravilno pranje je jednako važno kao i svaki sledeći postupak u smislu pakovanja, preparata za negu, mozda čak i važnije, jer su vlasi jako osetljive dok je kosa vlažna.
Krenućemo od šampona.
Ja lično koristim šampone koje u sebi nemaju sulfate, kod nas se po jako niskoj ceni u Lily drogerijama može naći robna marka bebi kozmetike koja podrazumeva i blagi šampon bez sulfata, 500ml šampona košta oko 200din. Njega sam počela da koristim nakon tretmana keratinom, o kome ću vrlo rado govoriti u narednim postovima.
U svakom slučaju, ne morate bacati pare na skupe šampone u smislu da eto npr. ovaj može poslužiti jednako dobro i s' obzirom da ja imam tip kose koji se jako brzo masti i prinuđena sam da je perem česce nego sto je preporučljivo, mogu reci da je ovaj šampon savršen kako zbog toga što je ujedno i blag prema kosi ali ipak dovoljno snažan da je detaljno očisti.
Što se tice šamponiranja, prvo dobro nakvasite kosu, da cela od skalpa do krajeva bude natopljena vodom kako bi izbegli utrljavanje šampona na suve delove kose sto dodatno može dovesti do oštećenja.
Zatim nanesite šampon tako što ćete ga prvo naneti na dlanove i zatim na kosu.
Nemojte nanositi šampon na krajeve kose, samo u koren, izmasirajte skalp dobro, zatim ga rasporedite na ostatak kose, isperite i ponovite postupak ukoliko imate dužu kosu, zatim detaljno isperite kosu, u smislu i kada mislite da ste je isprali, ipak je isperite jos malo, jer šampon ukoliko se ne ispere dobro sa kose moze je dodatno isušivati uzrokovajući njeno pucanje (cvetanje) ili pak ukoliko se zadrži na skalpu moze izazvati neprijatnu perut.
Nakon što ste dobro isprali kosu nanesite regenerator.
Što se regeneratora tiče, gledajte da bude neki hranljivi regenerator na kome nećete štedeti novac, ja lično koristim Garnier Goodbye Damage, jer taj tip regeneratora meni lično odgovara, ukoliko Vam ne odgovara Garnier, mozete izabrati neki drugi jednako dobar u zavisnosti od tipa vaše kose.
Nanesite ga celom dužinom, ali recimo nekih 10ak cm od korena kose. Neka odstoji nekih minut dva.
Kosu je poželjno pročešljati nakon nanošenja regeneratora, ali po mogućstvu cešljem sa širokim zubcima, i to pocevši od krajeva pa prema korenu, da bi izbegli njeno razvlačenje i pucanje, jer kao što rekoh na početku, kosa je u tom stadijumu najosetljivija na mehanička oštecenja.
Nakon što ste lepo rašcešljali kosu, isperite je ponovo detaljno.
I poslednji, ali nista manje važan korak je da nakon pranja iscedite kosu tako sto ćete nežno istisnuti vodu iz nje, pocevši od korena pa prema krajevima, nikako je nemojte uvrtati ili tresti i NIKAKO trljati peškirom, već je samo blago uvijte u peškir i ostavite oko 15ak do 20 minuta da upije u peškir, tek nakon tog vremena je mozete sušiti ili oblikovati kako vam volja.
Ovaj post sam želela da namenim isključivo pravilnom pranju kose ( naredni planiram da posvetim dodatnoj nezi ) i nadam se da Vam je bio od koristi drage moje, ukoliko imate neka dodatna pitanja ili komentare, uvek sam raspoložena da čujem i Vaše mišljenje :)
Uživajte u pred novogodišnjem "prolećnom danu" ;)
Cmok, cmok
Vaša Jeja...
Нема коментара:
Постави коментар